Ahşap Oyuncakların Çocuklarınızın Kişisel Gelişimine Etkisi

Çocuklarınızın oynadığı oyuncaklar gerçekten kişisel gelişimlerini etkiliyor mu? Çocuklarınızın belli bir yaşa kadar oyuncaklar ile oynaması gerekli midir? Bu tarz sorular ebeveynlerin kendilerine sorduğu sorulardan sadece bazıları. Sadece oyuncaklar için değil çocuklarınız büyürken gördüğü ve etkileşime girdiği her şeyden etkilenebilirler ve karakterlerinin belirlenmesinde etkin rol oynayabilir. Bu sebepten dolayı oyuncaklar da çocuklarınızın kişisel gelişimini etkileyen çok önemli faktörlerdendir. Oyuncaklar çocukların kendilerine ait hissettikleri ilk objelerdir. Bu sahip oldukları oyuncaklarda dış dünyayı tanımalarını, neyin nasıl yapıldığını yani merak duygusunu tetiklediği için öğrenme becerilerini geliştirir. Oyuncakların çocukların üzerindeki etkileri bazen olumlu bazen de olumsuz olarak uzun süreli olabilir. Örneğin; küçükken korkulan bir oyuncak bilinç altına işlenerek ileriki yaşlarda dahi korkuya sebebiyet verebilir. Tam tersi olarak çocukluğunda çok sevdiği bir oyuncak olan ve sürekli onunla uyuyan bir çocuk kaç yaşına gelirse gelsin o oyuncakla uyumak isteyebilir. Bu sebepten dolayı oyuncaklar çocukların öğrenme limitlerini ve soyut düşünce yapılarını doğrudan etkileyen etkenlerdir.

Peki, çocuklarınızın kişisel gelişiminden bu kadar etkin rol oynayan oyuncakların acaba hangi türleri tercih edilmeli? Teknolojik, elektronik oyuncaklar çocuklarınızın eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilir fakat eğlenceli olmayan zararlı etkileri de olabilir. Şiddet duygusunu tetikleyici elektronik oyuncaklar, rakip içgüdüsünü ortaya çıkaracak oyunlar çocuğunuzun kişisel gelişimi için zararlı etkiler bırakabilir. Fakat ahşap oyuncaklar gerek kimyasal madde barındırmaması gerekse fiziksel olarak çocuğunuza zarar vermemesi ile tercih edilmesi önerilir. Peki ahşap oyuncakların çocuklarınızın kişisel gelişimine katkıda bulunduğu noktalar nelerdir?

 Ahşap oyuncaklar ham madde olarak en zararsız olan tür olduğu için çocuklarınızın güvenliği için ebeveynlerin ilk tercih etmeleri gereken oyuncaklar olmalıdır. Çocuklar küçük yaşlarda anne ve babalarının yaptığı işleri denemeyi çok severler. Araba sürmek, yemek yapmak gibi günlük işleri kendileri de denemek isterler. Çocuğunuza ahşap bir araba almak veya ahşaptan yapılmış bir oyuncak mutfak takımı çocuğunuzun temel motor becerilerini geliştirmesine katkıda bulunur. Çocukların tahtadan yapılmış Lego ve bloklar ile oynaması matematiksel becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir